Strona Główna / M-Projekty / System monitorujący serwery

System monitorujący serwery

Projekt Mayeryn

Idea

Utrzymanie wielu systemów IT wymaga posiadania narzędzi monitorujących podstawowe parametry maszyn, takie jak: zużycie CPU, pamięci RAM, sieci, zajętości przestrzeni dyskowej, itd. Dlatego zaistniała potrzeba wdrożenia systemu monitorującego, który zawiera połączenie dwóch narzędzi - Grafana oraz Prometheus.

Grafana - specyfikacja

Grafana to wieloplatformowa aplikacja internetowa do analityki i interaktywnej wizualizacji typu open source. Po połączeniu z obsługiwanymi źródłami danych udostępnia wykresy, wykresy i alerty w Internecie. Użytkownicy końcowi mogą tworzyć złożone pulpity monitorowania za pomocą interaktywnych konstruktorów zapytań. Dzięki niej jest możliwe tworzenie odpowiednich wykresów niewielkim nakładem pracy.

Prometheus - specyfikacja

Prometheus to aplikacja używana do monitorowania zdarzeń i alarmowania. Rejestruje metryki w czasie rzeczywistym w bazie danych szeregów czasowych, pozwalając na wysoką wymiarowość zbudowanej przy użyciu modelu ściągania HTTP, z elastycznymi zapytaniami i alertami w czasie rzeczywistym. Jest łącznikem pomiędzy serwerem, z którego pobiera dane w czasie rzeczywistym, a grafaną, do której dane te przekazuje.

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami!

Newsletter


Jesteś teraz offline